Turystyka i rekreacja

Stary Dom Warmiński to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki i rekreacji zarówno w lecie jak i w okresie zimowym. Dom dysponuje własnym odkrytym basenem, przystanią kajakową na rzece Kiermaz – ok. 1.5 km do jeziora Umląg (na wyposażeniu łódź z motorem elektrycznym oraz kajaki). Wokół domu doskonałe tereny do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej, rybołówstwa oraz foto „safari”. W najbliższym sąsiedztwie domu zimą doskonałe tereny do jazdy na nartach biegowych.
Można również skorzystać z oferty profesjonalnych ośrodków turystyczno – rekreacyjnych. W najbliższej okolicy znajduje się klika hodowli koni z możliwością wykupienia jazd oraz organizator spływów kajakowych (patrz oferta poniżej).

I Kośna - Łyna

1. Dzień, Łajs - Pajtuński Młyn 15,15 km

Start: Łajs. Wieś, przez którą przebiegała granica między historyczną Warmią a Mazurami, położona pomiędzy dwoma jeziorami Łajskim i Kośno. Jez. Kośno, największe w gminie Purda, jest rezerwatem przyrody chroniącym naturalny krajobraz jeziora otoczonego lasami. Jezioro ma powierzchnię562,5 ha, 
głębokość średnia 13,7 metra, maksymalna 44,6. Wodowanie kajaków na plaży należącej do pensjonatu Adler, który dysponuje też polem namiotowym. Należy trzymać się lewego brzegu jeziora podążając w kierunku północno - wschodnim. Na północnym krańcu jeziora w przewężeniu należy zbliżyć się do prawego brzegu w celu wpłynięcia na rzekę Kośna.

7.09 km Wypływ rzeki Kośna z Jez. Kośno. Rzeka kręci się i wije przez tereny leśne. Mijamy most drogowy i kilka mostków, po których biegną leśne dukty.

9.36 Purdka. Za wiaduktem kolejowym po lewej stronie duża łajka otoczona lasem, na której można odpocząć po pierwszych trudach wiosłowania. Rzeka pomału wypływa z asów i wiedzie przez łąki i pastwiska silnie meandrując

12.71 Most drogowy 0,5km na wschód od niego wieś Purda. Możliwość przybicia do brzegu 0,5km przed mostem. Znajdują się tu sklepy i siedziba władz gminy. We wsi stoi zabytkowy kościół gotycki z XIV w. przebudowany w późniejszych latach. W kościele ciekawy ołtarz św. Huberta, patrona myśliwych, z bogata kolekcją trofeów. W I poł. XX w. w Purdzie i okolicy zamieszkiwała duża liczba ludności polskiej, w okresie międzywojennym działało koło Związku Polaków w Niemczech, istniała polska szkoła i przedszkole.

15.15 Różany Dwór w Pajtuńskim Młynie. Pensjonat i pole biwakowe nad Kośną leżące na lewym brzegu rzeki, gastronomia. Niezwykle urocze miejsce w środku lasów. W kompleksie pensjonatu znajduje się niewielka stadnina koni i zabytkowy młyn z końca XVIII w., w którym obecnie mieści się elektrownia wodna. Przy młynie figura św. Jana Nepomucena, bardzo popularnego warmińskiego świętego, patrona rzek i ludzi żyjących z wody.

 

2. Dzień, Pajtuński Młyn - Silice 7,02km

15.32 Przenoska przez tamę młyńską na prawym brzegu rzeki. Rzeka nadal biegnie wśród lasów.

16.79 Patryki, ruiny młyna wodnego z końca XIX wieku kolejna przenoska prawą stroną rzeki.

18.62 Patryki-rybaczówka. Rzeka Kośna wpływa na rozległe rozlewisko stawów rybnych i tu kończy swój bieg. Dalsza część szlaku wiedzie stworzonymi przez człowieka kanałami Elżbiety i Kiermas, w które skierowano wody rzeki Kośny. Przenosimy kajak 200m po raz kolejny tego dnia, na kanał Kiermas, który prowadzi nas przez trzcinowiska ukazując wodę, niebo i ...szuwary.

2l.85 Kanał Wiktorii, który wpływa do rzeki Kiermas z lewej strony i prowadzi do Jez. Silickiego

23.12 Silice-akwedukt. Rzadki zabytek hydrotechniczny, będący wodnym skrzyżowaniem dwóch kanałów, górą biegnie Kanał Elżbiety, dołem prowadzi Kanał Wiktorii. Po wpłynięciu na Jez. Silickie niewielki akwen o powierzchni 50 ha kierujemy się do prawego brzegu.

23.62 Gospodarstwo agroturystyczne Tadeusza Ilińskiego, w którym przenocujemy, gemy posiłek i skorzystamy z atrakcji gospodarstwa.

 

3. Dzień, Silice - Barczewo 14,15 km

25.39 Po powrocie Kanałem Wiktorii do Kanału Kiermas skręcamy w lewo.

27.36 Jez. Bogdańskie mające powierzchnię 23,5 ha, na lewym brzegu jeziora wieś Bogdany, w której znajdują się pola namiotowe, pensjonaty i gastronomia.

27.86 Most a zanim wypływ rzeki Kiermas z jeziora.

29.5 Jez. Umląg To płytkie jezioro ma średnią głębokość 1,9 metra i maksymalną dochodzącą do 5 metrów.

32.53 Krupoliny. Most drogowy a za nim wypływ z jeziora, kolejny krótki odcinek rzeki szeroko rozlanej wśród trzcinowisk.

32.84 Jez. Kiermas Ma ono powierzchnię 70 ha, średnią głębokość 3,1  metra, a maksymalną 9,3 metra. Należy trzymać się lewego brzegu.

34.77 W 2/3 długości jeziora, na lewym brzegu ujście rzeki Kiermas, którą dopływa się do Barczewa.

37.77 Barczewo Miasto na Warmii nad rzeką Pisą, prawa miejskie uzyskało w 1364 r. Liczy obecnie 7,5 tys. mieszkańców. W mieście stoi kilka interesujących zabytków gotycki kościół parafialny p.w. św. Anny z XIV w., gotycki klasztorny kościół św. Andrzeja ( wewnątrz renesansowy nagrobek biskupa warmińskiego, kard. Andrzeja Batorego, bratanka króla polskiego Stefana Batorego), na rynku ratusz z XIX w. W Barczewie urodził F. Nowowiejski, kompozytor, twórca m.in. pieśni „Rota", oratoriów, opery „Legenda Bałtyku", pieśni, marszów wojskowych. W domu Nowowiejskich mieści się muzeum biograficzne. W byłej synagodze mieści się przystań kajakowa, a na terenie remizy strażackiej zlokalizowane jest miejsce biwakowania. Po wpłynięciu do miasta dopływamy do mostu drogowego i przybijamy do lewego brzegu.

Źródło: http://drukuj.superhost.pl/kajaki/html/opis_szlakow.html